"ככל שאנו נהנים מחופש רב יותר, כך אנו נושאים באחריות גדולה יותר, כלפי אחרים וכלפי עצמנו".

– אוסקר אריאס סנצ'ז

לוחמים למען זכויות האדם
אוסקר אריאס סנצ'ז (נולד ב-1940)

אוסקר אריאס סנצ'ז זכה להוקרה ממנהיגים ומהומניטאריים בכל מקום על כך שהביא שלום למרכז אמריקה. הוא נולד ב-1940, למד בארצות-הברית ובעל תואר במשפטים בקוסטה ריקה.

כשנבחר לנשיאות של קוסטה ריקה ב-1986, אריאס סנצ'ז הודיע לעולם על כוונתו להחזיר את השלום למרכז אמריקה בכך שהוא יתיר את האיזור מכבלי המלחמה הקרה בין ארצות-הברית לברית-המועצות לשעבר. בסדרת פגישות עם הנשיאים של גואטמלה, אל-סלבדור, הונדורס וניקרגואה, הנשיא אריאס סנצ'ז פעל נמרצות כדי לפתור את התסיסה, וכדי לשים קץ להשפעה החיצונית על מרכז אמריקה. הוא קיבל לבסוף אישור על תוכנית השלום שלו, אשר קראה לכל מדינה להגביל את הגודל של צבאה, להבטיח את חופש העיתונות, ולערוך בחירות פתוחות וחופשיות. התוכנית זכתה להצלחה, ועם החתימה על ההסכמים, הלחימה באיזור הגיעה לסיומה.

ב-1987, קיבל הנשיא אוסקר אריאס סנצ'ז פרס נובל על כך שהביא שלום לאיזור והשתמש בכספי הזכייה כדי להקים את קרן אריאס לשלום ולקדמה אנושית. במהלך נשיאותו, הוא נהג להסתובב בציבור ללא פמליה או תרועת חצוצרות ולהקשיב לדאגות האזרחים. גם לאחר סיום כהונתו הראשונה, הוא המשיך להיות "איש העם", בעודו מקדם את הביטחון והתפתחות האדם בחזיתות רבות. ב-2006 הוא נבחר שנית לנשיא קוסטה ריקה והיום הוא ממשיך לדגול בשלום ובזכויות האדם.

הורד