"אנו מדברים כאן על פיתוח כלכלי, על השקעה של מיליארדי דולרים בתוכניות שונות, ויכולתי לראות שמה שאנשים היו זקוקים לו באותו רגע לא היה מיליארדי דולרים".

– מוחמד יונוס

לוחמים למען זכויות האדם
מוחמד יונוס (נולד ב-1940)

כלכלן וחתן פרס נובל, מוחמד יונוס זכה להכרה בינלאומית בזכות המערכת המהפכנית שפיתח של מיקרו-קרדיט – מתן הלוואה ליזמים שהם עניים מדי בשביל להיות כשירים להלוואות בנק רגילות – שעזרה למיליוני אנשים לצאת מעוני.

חייו של יונוס, שנולד בעיר הנמל צ'יטגונג, בנגלדש, מונעים על-ידי חזונו של עולם ללא עוני. זה התחיל ב-1976 כאשר הוא ראה אורגי סלים כפריים חיים בדלות מחפירה על אף מיומנותם. בגלל שהם נחשבים לסיכון מבחינת מתן אשראי, אותם בעלי מלאכה נאלצו ללוות כסף בריביות גבוהות כדי לרכוש במבוק ולאחר החזר התשלום למלווים בריבית נותרו ללא רווח. מכספו הפרטי, נתן יונוס הלוואה של 27$ לקבוצת נשים שהחזירו את ההלוואה, ובפעם הראשונה, הצליחו לעשות רווח קטן. יונוס הבין שבאמצעות הלוואות קטנות ושירותים פיננסיים, הוא יוכל לעזור לעניים לשחרר את עצמם מעול האביונות.

ב-1983 הוא ייסד את 'בנק גראמין' (בנק הכפר), המבוסס על אמונתו שזכאות לאשראי היא זכות אנושית בסיסית. תוך רבע מאה, ניצב הבנק כאוניית הדגל של רשת בנקים דומים ב-100 מדינות אשר מאפשרים למיליונים להיחלץ מהעוני על-ידי העצמה כלכלית אישית. פרופסור יונוס הוא חבר במועצת המנהלים של 'קרן האומות המאוחדות' וזוכה במספר רב של פרסים עבור מאמציו ההומניטאריים.

הורד