חדשותהופכים את זכויות האדם למציאות עולמית

ריאיון עם פעיל למען עיראק יציבה יותר

עיסא סופי, קצין תוכניות בארגון 'הברית למען שלום וזכויות האדם' (הקיצוני מימין, עם הפנים למצלמה), מעביר הכשרה בנושא זכויות האדם בכורדיסטן.

תוך כדי התהפוכות בעיראק, עיסא סופי מביא שפיות באמצעות לימוד 'ההכרזה לכל באי עולם בדבר זכויות האדם'.

כורדיסטן היא איזור גיאוגרפי-תרבותי שכולל חלקים מטורקיה, מצפון עיראק, מאיראן ומצפון סוריה. בין התהפוכות שעוברות על כורדיסטן העיראקית נמצא עיסא סופי, קצין תוכניות ומאמן בארגון 'הברית למען שלום וזכויות האדם' וחבר במשלחת הסיוע של האומות המאוחדות.

כאשר עיסא גילה את החומרים של 'מאוחדים למען זכויות האדם', הוא מצא בדיוק את הדבר שהוא היה זקוק לו כדי ללמד את בני עמו על 'ההכרזה לכל באי עולם בדבר זכויות האדם' (UDHR). בעבודתו הוא משתף פעולה עם המשרד לזכויות האדם של האו"ם, יוניצ"ף ו-UNOPS (משרד האו"ם לענייני פרוייקטים) כדי לשלב את העקרונות של זכויות האדם בחברה הכורדית.

"כל חלקי החברה העיראקית צריכים להבין את הסעיפים של ה-UDHR", אומר עיסא, "ואיך הסטנדרטים הבינלאומיים האלה משפיעים על ממשלות ואנשים יחידים".

כאשר הוא נשאל מה גרם לו להחליט לטפל בנושא הזה, הוא ענה "העובדה שדחפה אותי לקחת על עצמי את העבודה הזאת היא שאני חי בעיראק, ומאז שנולדתי עברתי שלוש מלחמות. זה גורם לי לשאול את עצמי 'מה הסיבות לכל האלימות הזאת, ואיך אנחנו יכולים לעצור אותה?' אחת הסיטואציות שאני רוצה לטפל בהן באמצעות חינוך בנושא של זכויות האדם היא העובדה שזיהוי וקבלה של נקודות שוני בחברה מאוד מורכבת כמו החברה העיראקית – שמלאה בקבוצות אתניות ודתיות – הם לא חלק מהתרבות שלנו.

אני רוצה לבסס יחסים בין-אישיים חיוביים ולא מדכאים, ולפתור קונפליקטים בדרכי שלום וללא אלימות. אני רוצה להביא לשינוי חברתי שאנשים ייקחו אחריות וישתתפו בקבלת החלטות, מה שדורש השתתפות, תכנון ויכולת להגיע להחלטה".

הוא הרחיב ואמר "זכויות האדם צריכות להיות המקור השלישי של חוק בעיראק ובכל חברה דמוקרטית, עיקרון יסוד בהשכלה הנחוצה לכולם, ביחד עם קריאה וכתיבה".

הוא גילה את החומרים של UHR בזמן שהוא חיפש באינטרנט תיאור של UDHR ונתקל באתר של humanrights.com, שהוא מתאר אותו בתור אוצר. "הורדתי את סרטוני הווידיאו והעברתי 17 סמינרים של הכשרה, בעיקר לשוטרים בדרגות שונות. הזמנתי את החבילה למחנך והייתי כל-כך מאושר שהתחלתי לתלות את הכרזות בכל מקום. תליתי אותן על הקירות כדי שתלמידים שנכנסים לכיתה יוכלו לראות אותן. ככה התחלתי להשתמש בחומרים".

"אתם הארגון היחיד שעוסק בנושא מהסוג הזה, ואתם הארגון היחיד שמפרט כל סעיף של UDHR כדי להראות אותו".

באותו זמן החומרים שלו היו באנגלית, אבל ב-2016, הוא קיבל את ההזמנה הראשונה שלו של החומרים של 'מאוחדים למען זכויות האדם' בערבית ובכורדית. מאז שקיבלתי את החומרים בכורדית הצלחתי להכשיר קציני מודיעין כדי שהם יהיו מדריכים של זכויות האדם באקדמיה שלהם, וביחד עם העמיתים שלי הצלחתי לשנות את הגישות שלהם על איך להשתמש ב-UDHR לתועלתם וכדי לשנות את ההתנהגות של עמיתיהם לעבודה והנציבים שלהם".

מאז הוא עובד עם הממשלה המחוזית הכורדית כדי להכשיר קציני ביטחון נוספים, וגם קצינים שעובדים בנקודות ביקורת ונציבים כדי שהם ידעו "איך לעבוד עם התושבים במחוז כורדיסטן ועם תיירים בדרך שוויונית והומניטרית".

עיסא מסביר מה הוא מעריך לגבי 'מאוחדים למען זכויות האדם' ואומר "אתם הארגון היחיד שעוסק בנושא מהסוג הזה, ואתם הארגון היחיד שמפרט כל סעיף של UDHR כדי להראות אותו".שקם את זכויות האדם

הצטרף לתנועה הבינלאומית לזכויות האדם בכך שתהפוך לחבר ב-'מאוחדים למען זכויות האדם' (UHR)‏. UHR מסייע לאינדיבידואלים, למחנכים, לארגונים ולגופים ממשלתיים בכל רחבי העולם להגביר את המודעות ל-׳הכרזה לכל באי עולם בדבר זכויות האדם׳.

הורד
הורד