חדשותהופכים את זכויות האדם למציאות עולמית

הרדיו מעודד בני נוער בהודו לחולל שינוי חברתי

תלמידים משתפים פעולה כדי ליצור תוכן לרדיו אונליין על זכויות האדם ולפתח את מיומנויות התקשורת והמנהיגות הדרושות כדי להיות פעילים מחוץ לכיתה.

בני נוער בהודו לומדים על זכויות האדם דרך תוכניות רדיו אונליין חדשניות, לא כמאזינים אלא כמפיקי תוכן, שיוצרים וחולקים את קולם עם העולם.

רדיו הוא אמצעי התקשורת הנגיש ביותר בעולם, אפילו אצל קבוצות מקופחות. מאחר ששניים מכל חמישה בני אדם במדינות הכי פחות מפותחות אינו יודע קרוא וכתוב, הרדיו מספק פלטפורמה אפקטיבית של חינוך לזכויות האדם לאלה הזקוקים לו ביותר. ואם המגמות העכשוויות ימשיכו, בני הנוער יהפכו להיות המורים.

אונסק"ו, ביום הרדיו הבינלאומי ב-2015, תמך ברעיון של רדיו של נוער למען נוער. "הרדיו הוא אמצעי תקשורת עבור העתיד. יש לו תפקיד לכלול אנשים צעירים, לא רק כמאזינים אלא כמפיקים ויוצרים פעילים של תוכן".

מחנכים וארגונים לא ממשלתיים חדשניים שהקשיבו לקריאה הזאת נקטו פעולה וסובבו את המיקרופון, כשהם נותנים לצעירים את ההזדמנות לכתוב ולהפיק תוכניות רדיו משלהם.

ארוּנה גלי, הומניטרית ומוציאה לאור של תוכן דיגיטלי בהודו, פיתחה את "רדיו בית-ספר", תחנת רדיו שמופעלת על-ידי נוער למען נוער.

"היא מספקת הזדמנות להמחיש את המיומנויות, הידע והיצירתיות שלהם לעולם", אומרת גלי. היא גילתה שעידוד כזה של הנוער יצר שותפות טבעית עם חינוך לזכויות האדם והיא משתמשת בפלטפורמה שלה כדי להביא את 30 הסעיפים של 'ההכרזה לכל באי עולם בדבר זכויות האדם' לבתי-ספר ומכללות ברחבי מדינת אנדרה פראדש.

"ילדים מסוגלים להבין את זכויותיהם ואת האחריות שלהם וליצור עולם טוב יותר".

תלמידים מפתחים תוכן משלהם. היא נותנת להם חוברות של 'מהן זכויות האדם?' והם יוצרים תוכניות אירוח על זכויות האדם. הם מתמודדים עם סוגיות ממשיות של חינוך, הסביבה, זכויות לילדים ושוויון בין המינים, ומציעים פתרונות מעשיים.

"בתהליך של הפקת תוכנית רדיו, בני הנוער נעשים מודעים לסוגיות חברתיות והופכים לאזרחים אחראיים", אומרת גלי. כבר עכשיו התוכנית פועלת ב-20 בתי-ספר ומכללות ברחבי שמונה ערים באנדרה פראדש. "זאת רק ההתחלה", היא מבטיחה. "ילדים מסוגלים להבין את זכויותיהם ואת האחריות שלהם וליצור עולם טוב יותר".עובדות

חופש הרדיו

הנה עד כמה רחוק יכולה העוצמה של הרדיו להגיע למען מודעות וחינוך לזכויות האדם.

51,000

תחנות רדיו

פועלות ברחבי העולם.

מעל 1/2

מהעולם

מקשיב לרדיו כל יום.

75%

ממשקי הבית

בארצות מתפתחות הם בעלי גישה לרדיו.

1/5

מהצעירים

מאזינים לחדשות ברדיו וישנה סבירות של 25% שהם יעדיפו להאזין לרדיו אונליין.

2,850%

עלייה

בהכנסות של רדיו אונליין ב-10 שנים.תרום

הצטרף לתנועה הבינלאומית לזכויות האדם בכך שתהפוך לחבר ב-'מאוחדים למען זכויות האדם' (UHR).‏ UHR מסייעת ליחידים, למחנכים, לארגונים ולגופים ממשלתיים בכל חלקי העולם להגביר את המודעות בנוגע ל-׳הכרזה לכל באי עולם בדבר זכויות האדם׳.

הורד
הורד